Jubiliejinis 20-asis Lietuvos moksleivių krepšinio lygos (MKL) sezonas pažymėtas pasaulinės pandemijos randu. Spalio pradžioje startavęs čempionatas po kelių savaičių buvo sustabdytas. Lygos komandoms grįžti į treniruočių procesą leista gruodžio 11 d., tačiau kol kas aišku, jog iki sausio 31 d. moksleiviškų rungtynių maratonas tikrai neprasitęs. 

​Įšaldytas sezonas – puiki proga prisiminti geriausius Vilniaus krepšinio mokyklos (VKM) komandų pasirodymus MKL čempionatuose. Šioje dalyje apžvelgsime ryškiausias 2015–2016 m. sezono pergales. 
​LKF reitingo lyderė Šis sezonas į VKM istorijos metraščius įrašytas auksinės raidėmis. VKM organizacija 2015–2016 m. tapo absoliučia Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) sudaromo krepšinio mokyklų reitingo nugalėtoja. Šis reitingas sudaromas nuo 2014–2015 m. sezono (tuomet VKM bendrame reitinge liko antra). Sudarant reitingą buvo vertinamas krepšinio mokyklų komandų pasirodymas MKL čempionate, mokyklos auklėtinių dalyvavimas įvairaus amžiaus Lietuvos jaunimo rinktinėse. Papildomų taškų mokyklos gavo už savo auklėtinius nacionalinėse vyrų ir moterų rinktinėse, jei tie žaidėjai buvo gimę 1993 m. ir jaunesni (U23). Tokiu būdu mokyklai taškų galėjo pelnyti ir treneris, kurio auklėtinis dar iki 24-ojo gimtadienio pateko į galutinį nacionalinės rinktinės dvyliktuką. VKM bendruomenei 2015–2016 m. reitinge daug taškų pelnė 6 mokyklos auklėtinės, kurios su Lietuvos U20 merginų rinktine tapo Europos B diviziono vicečempionėmis. Tuomet net pusę Lietuvos rinktinės narių sudarė VKM auklėtinės – Daugilė Šarauskaitė, Ieva Savickaitė, Urtė Slavickaitė, Laura Juškaitė, Dalia Belickaitė, Karolina Aidukaitė. 
FIBA nuotr.

Per sezoną – vos vienas pralaimėjimas Savo talentus MKL U14 merginų čempionate demonstravo ir 2002–2003 m. kartos VKM krepšininkės. Loretos Galdikienės treniruojama „VKM-I“ (6/8) merginų komanda reguliariajame sezone užėmė 4 vietą, o galutinėje komandų rikiuotėje pasipuošė bronzos medaliais. Audronės Zdanevičiūtės ir Emilijos Grigaliūnaitės į priekį vedamos vilnietės ketvirtfinalio serijoje 2:0 įveikė karingąsias žemaites iš Plungės, o pusfinalyje 46:76 pripažino būsimų čempionių KM „Aisčiai-I“ varžovių pranašumą. Dramatiškame mažajame finale vilnietės 61:59 palaužė Klaipėdos „V. Knašiaus-I“ bendraamžes. Daugiau nei pusė taškų surinko A. Zdanevičiūtė. Tuomet vos 13-os sulaukusi krepšininkė bronzinėse rungtynėse pelnė 31 tašką, atkovojo 8 kamuolius perėmė net 8 kamuolius ir surinko 20 naudingumo balų. Metais vyresnė E. Grigaliūnaitė kovoje dėl aukso fiksavo taip pat įspūdingus skaičius – 15 taškų, 15 atkovotų kamuolių, 6 blokuoti metimai ir 25 naudingumo balai.  


Vilniauskm.lt nuotr.​

​Sidabru 2016 m. pavasaris suspindo 2000–2001 m. gimusioms vilnietėms, kurios dalyvaudamos MKL U16 čempionate iškovojo antrąją vietą. Reguliariajame sezone Živilės Mikalauskaitės vadovaujama „VKM-I“ komanda laimėjo visus žaistus 14 mačų, o ketvirtfinalio serijoje nesunkiai susitvarkė su Ukmergės sporto centro auklėtinėmis. Pusfinalyje sostinės krepšininkės 78:35 įveikė Panevėžio krepšininkes ir finale susitiko su Alytaus ekipa. Po įtemptos kovos mūšį dėl aukso 61:56 laimėjo dzūkaitės. ​ Ši VKM komanda išsiskyrė savo lygia sudėtimi ir ypatingu komandiškumu. Visos žaidėjos komandoje turėjo svarbų vaidmenį, o net 7 iš jų 2015–2016 m. sezone fiksavo bent 10 naudingumo balų vidurkį. Pagal šiuos skaičius komandos lyderės buvo Eglė Zabotkaitė (17 naud. bal.), Miglė Purlytė (15 naud. bal.) ir Emilija Mikoliūnaitė (14 naud. bal.).
Auksinis žygis žaidžiant su vyresnėmis varžovėmis 

​​Auksinė žygį 2015–2016 m. sezone surengė Juratės Cicėnienės vadovaujama „VKM-II“ ekipa. 2001 m. gimusios krepšininkės metais įrodė esančios stipriausios U16 B divizione, kur rungėsi su metais vyresnėmis varžovėmis. Reguliariajame sezone „VKM-II“ laimėjo 8 rungtynes iš 10, o finalinis ketvertas tuomet vyko kiek kitaip nei įprasta. 4 geriausios čempionato komandos susirinko Plungėje ir žaidė vieno rato sistema. Į šį finalinį turnyrą vilnietės atvyko nebūdamos favoritės, tačiau į sostinę grįžo su čempionų taure. J. Cicėnienės auklėtinės 61:55 įveikė iki tol tame sezone neklupusias V. Knašiaus mokyklos atstoves bei 68:62 įveikė Ukmergės sporto centro krepšininkes, kurioms tai taip pat buvo pirmoji sezono nesėkmė. Paskutiniame mūšyje „VKM-II“ 76:41 įveikė Plungės komandą ir tapo stipriausia čempionato komanda.


Vilniauskm.lt nuotr.​ ​​„Finalo ketvertas buvo tikrai sunkus, juk žaidėme tarp metais vyresnių merginų, tai morališkai buvo sunkiau“, – po kovų sakė J. Cicėnienė. – Prieš finalus mūsų favoritėmis niekas nevadino, tai mus užvedė. Mes norėjome įrodyti, jog finalo ketverte visos komandos yra lygios ir negalima kažkurių išskirti. Manau, kad sėkmingą mūsų žaidimą lėmė charakteris. Tai sunkus visų metų darbas, daug pridėjo ir fizinio rengimo treneris, tėvų ir vaikų santykiai, administracijos požiūris. Kai turi tokį palaikymą, tai negali žaisti blogai, turi įrodyti. Dabar laukia kovos su A diviziono komandomis ir mes norime patekti tarp vyresnių merginų. Tik taip galėsime tobulėti ir judėti pirmyn. Turime tokį tikslą ir jo sieksime“.  
​Trenerės auklėtinės įvykdė ir šį tikslą – užtikrintai pereinamojoje serijoje 2:0 įveikė Radviliškio komandą ir žengė į elitinį metais vyresnių MKL 16 divizioną. 

​„VKM-II“ ekipą į auksinį sostą vedė Justina Miknaitė (vid. 16 tšk., 8 atk. kam., 3 rez. perd., 8 per. klam., 22 naud. bal.). 
​„Ši komanda buvo nereali“, – su šypsena ir nostalgija prisimena trenerė J. Cicėnienė. 

​​Pirmasis Ą. Tubelio medalis 
​2015–2016 m. sezone MKL U14 vaikinų A diviziono čempionate vicečempionų vardus iškovojo Pauliaus Budėno vadovaujama „VKM-I“ ekipa. Reguliariajame sezone VKM per 22 rungtynes pasiekė 15 pergalių, o ketvirtfinalio serijoje 2:0 įveikė Mažeikius. Pusfinalyje „VKM-I“ įtikinamai 69:47 įveikė „SKM-I Zanussi“ ir žengė į didįjį finalą. 
​Kaip ir viso sezono metu, taip ir finale VKM komandą į priekį vedė Ąžuolas Tubelis. 2015–2016 m. sezone jis vidutiniškai pelnydavo 18 taškų, atkovodavo 11 kamuolių, atlikdavo 2 rezultatyvius perdavimus, perimdavo 2 kamuolius ir fiksavo 23 naudingumo balų vidurkį.
​​Ą.Tubelis (nr. 31) simboliniame penkete. Mkl.lt nuotr.​​Finale P. Budėno auklėtiniai susitiko su „Š. Marčiulionio KA-I Blancomet“ ekipa, kuri tą sezoną nepatyrė nė vieno pralaimėjimo ir laimėjo visas 26 žaistas rungtynes. „VKM-I“ po garbingos kovos 61:77 pripažino varžovų pranašumą ir tenkinosi sidabro medaliais. Tai buvo pirmasis Ą. Tubelio su 2002 m. kartos komanda iškovotas medalis MKL pirmenybėse.
Vyriausiems VKM krepšininkams – MKL auksas
2015–2016 m. sezone gražiausiomis spalvomis žėri ir vyriausių VKM auklėtinių pasiekimai. 
​U18 merginų čempionate, kuriame varžėsi 1998–1999 m. gimusios krepšininkės, L. Galdikienės treniruojama „VKM-I“ komanda iškovojo bronzos medalius. Reguliariajame sezone vilnietės (9/5) užėmė trečiąją vietą, ketvirtfinalio serijoje 2:1 įveikė KM „Aisčiai-II“ komandą. Pusfinalyje sostinės krepšininkės 67:79 pasipriešino būsimoms čempionėms „V. Knašiaus-I“ merginoms, kurios šį sezoną baigė nepatyrusios nė vieno pralaimėjimo. Mažajame finale dėl bronzos apdovanojimų „VKM-I“ 82:58 įrodė pranašumą prieš Biržų bendraamžes. Šios VKM komandos lyderių trejetą sudarė Gabija Meškonytė (28 naud. bal.), Andrėja Pečiūraitė (20 naud. bal.) ir Dalia Donskichytė (vid. 16 naud. bal.).
​​Vilniauskm.lt nuotr.​Tuo metu „Olimpinėje taurė“, dėl kurios kovojo 1997 m. gimę vaikinai, atiteko Ričardo Žilio treniruojamai „VKM-I“ ekipai. Pirmajame etape vilniečiai per 10 rungtynių iškovojo 8 pergales, o antrajame pasiekė dar 4 iš tiek pat galimų. Pusfinalyje R. Žilio auklėtiniai 89:81 įveikė Š. Marčiulionio akademiją, o finale 79:71 palaužė Šilutės pasipriešinimą. Lietuvos sostinės krepšininkus į auksinį sostą finale vedė Robertas Keliačius, kuris pelnė 16 taškų, atkovojo 11 kamuolių ir surinko 23 naudingumo balus. Jam puikiai talkino Justas Šukelis (12 tšk., 11 naud. bal.). 
​VKM U19 komanda – Olimpinės taurės čempionai. Asmeninio archyvo nuotrauka.​
​​2016 m. MKL sezono uždaryme VKM auklėtiniams buvo įteikti ir asmeniniai apdovanojimai. Matas Čebatorius buvo pripažintas taikliausiu baudas metusiu krepšininku visoje lygoje. U17 vaikinų čempionate M. Čebatorius per 22 rungtynes pataikė 88 baudos metimus iš 104 (85 proc. taiklumas). Ugniaus Melniko auklėtinis taip pat buvo pripažintas geriausiu lygos snaiperiu. Per 22 rungtynes jis iš 111 tritaškių pataikė 48 (43 proc. taiklumas).  
​Merginų gretose lygos snaiperės titulą nuskynė G. Meškonytė. U18 merginų čempionate Gabija per 17 rungtynių iš 102 mestų tritaškių pataikė 38 (37 proc.).
2015–2016 m. VKM iškovoti medaliai MKL čempionate
I vieta: U19 vaikinų „Olimpinė taurė“ (1997 m.) – „VKM-I“, treneris Ričardas Žilys.
​I vieta: U16 merginų B diviziono čempionatas (2000–2001 m.). „VKM-II“, Jūratė Cicėnienė.
​II vieta: U14 vaikinų A diviziono čempionatas (2002 m.), – „VKM-I“, treneris Paulius Budėnas.
​II vieta: U16 merginų A diviziono čempionatas (2000–2001 m. – „VKM-I“, trenerė Živilė Mikalauskaitė. 
​III vieta: U14 merginų A diviziono čempionatas (2002–2003 m.) – „VKM-I“, trenerė Loreta Galdikienė.
III vieta: U18 merginų A diviziono čempionatas (1998–1999 m.) – „VKM-I“, trenerė Loreta Galdikienė
Tarptautiniai apdovanojimai
​II vieta Europos B diviziono U20 merginų čempionate (6 VKM auklėtinės iškovojo ne tik sidabrą, bet ir kelialapį į aukščiausią Senojo žemyno čempionato divizioną)II vieta Europos jaunimo krepšinio lygoje (EYBL). Elitinis U17 čempionatas, „VKM-I“, treneris Ugnius Melnikas. Asmeniniai apdovanojimai I vieta: geriausiai tritaškius metęs lygos krepšininkas – Matas Čebatorius (U17 čempionatas, „VKM-I“, treneris Ugnius Melnikas). I vieta: geriausiai baudas metęs lygos krepšininkas – Matas Čebatorius (U17 čempionatas, „VKM-I“, treneris Ugnius Melnikas). I vieta: geriausiai tritaškius metusi lygos krepšininkė – Gabija Meškonytė (U18 čempionatas, „VKM-I“, trenerė Loreta Galdikienė). I vieta : MKL Žvaigždžių dienos Snaiperio konkurso nugalėtojas – Tautvydas Rėkašius II vieta: MKL Žvaigždžių dienos „Bauduko“ konkurso II vietos laimėtoja – Aistė Radzevičiūtė 
​VKM pasiekimai LKF sudaromame reitinge​​2014–2015 m. II vieta
​2015–2016 m. I vieta 2016–2017 m. II vieta (merginos), III vieta (vaikinai) 
2017–2018 m. I vieta 2018–2019 m. II vieta (vaikinai), III vieta (merginos) 
2019–2020 m. reitingai dėl pandemijos nebuvo sudaromi.​​